Gamze Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gamze Estetiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Op. Dr. Elif Seda Keskin; Gamze estetiği son yılların en revaçta olan estetik uygulamalarından biridir. Gülme esnasında sadece ışıldayan gözlerle değil aynı zamanda ağız kenarında oluşan belirgin gamzelerle de kişinin güzelliği ön plana çıkar. Gülme esnasında oluşan belirgin gamzeler kadınlara her zaman ciddi bir çekicilik katmıştır.

Eskiden gamzeler sadece ya doğuştan varolurdu yada hayat boyu olmazdı. Sonradan gamzeli olmak mümkün olan birşey değildi.

Günümüzde ise plastik cerrahinin güzelliklerinden biri olan gamze estetiği ile sonradan da rahatlıkla güzel gamzeli gülüşlere sahip olabilirsiniz.

Gamze nedir?

Gülme esnasında yanakta oluşan tek taraflı veya çift taraflı olabilen dudağın hemen kenar hizasına denk gelen hafif çukurlara verilen isimdir.

Yanakta gamze neden olur ?

Yanaktaki gamze gülme esnasında kasın mukozaya doğru çekilmesi ile veya bu bölgedeki yağ dokusunun eksikliği ile oluşur. Ayrıca zigimaticus adı verilen kasın doğuştan anomiliside gamze oluşumunun en sık rastlanan sebeplerindendir.

Gamze nasıl oluşturulur?

Gamze estetiği uygulaması gülme kasının ağız içindeki mukozaya adapte edilmesi ile bazen de bu bölgeden eğer gerekliyse bir miktar kas ve yağ doku çıkartılarak oluşturulur.

Bişektomi nedir ?

Bişektomi ile gamze estetiği aynı bölgeden yapılsa da birbirinden tamamen farklı işlemlerdir. Bişektomi operasyonu yanak içerisinden bichat yağ dokusunun çıkarılmasıyla yanaklarda çökük bir hattın elde edilmesidir. Bu estetik sayesinde daha belirgin elmacık kemikleri ve daha belirgin jawline hattı oluşturulur. Gamze estetiğinde ise amaç gülme esnasında hafif çukurcuklar yani gamzeler oluşturulmasıdır.

Gamze estetiği ( Dimpleplasty ) nedir ?

Gamze estetiği daha estetik bir gülüş ve daha çekici bir gülüş elde etmek amaçlı yanak iç tarafından girilerek kas veya yağ dokuya müdahale edilerek gamze oluşturulmasıdır.

Gamze estetiği öncesi

Gamze estetiği öncesi herhangi bir hazırlık gerekmez. Eğer kişi kan sulandırıcı bir ilaç kullanmıyor ise veya ek bir hastalığı yok ise bir öğle arası işlemi gibi hızlı ve pratik bir şekilde gamze estetiği lokal anestezi altında rahatlıkla yapılabilir.

Yüzde gamze estetiği nasıl yapılır?

Gamze estetiği aynı hollywood yanağı estetiği gibi lokal müdahale ile rahatlıkla yapılabilen bir estetik uygulamadır. Uygulama öncesi işlem yapılacak bölgede çizimler yapılır.

Ardından bu bölge lokal anestezi yöntemleri ile uyuşturulur , sonrasında basit bir cerrahi müdahale ile gülme kası ağız içi mukoza ya dikilir veya gerekli ise gamze oluşturulması planlanan bölgeden küçük bir yağ dokusu veya kas dokusu çıkartılır.

Gamze estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Müdahale lokal anestezi ile yapıldığı için hasta hemen taburcu olabilir. Gamze estetiği sonrası gamze bölgesinde ilk 3 hafta daha dikkat çekecek şekilde bir çukurluk ve derinlik mevcut olur. Yine aynı bölgede bir ay kadar sürecek pigmentasyon artışı görülebilir.

Bunlar tamamen geçicidir. 3 haftanın sonunda belirgin olan gamze hafifler. 1 ayın sonunda tamamen doğal bir gamze görünümüne kavuşulur. Gamze estetiği sonrası herhangi bir pansuman önerilmez sadece ağız içinin ilk 3 gün basit gargaralar kullanılarak temiz tutulması önerilir. İlk 2 gün yumuşak gıdalar tüketilmesi önerilir. Gamze estetiği yaptıran kişi hemen sonrasında günlük hayatına geri dönebilir.

Nadirende olsa gamze yapılan bölgede geçici morluk ve ödem olabilir. Lokal anestezi müdahale sonrasında 1 ila 2 saat daha etkisini devam ettirerek yüzde uyuşukluğa sebebiyet verebilir.

Kimlere Gamze Ameliyatı yapılır ?

Gamze estetiği uygulaması gülüş esnasında gamze arzulayan 18 yaşını doldurmuş bireylere uygulanabilir.

Gamze estetiği kalıcı mıdır ?

Gamze estetiği uygulaması genel olarak kalıcıdır ancak yanak dolgunluğunu fazla olan kişilerde bazen gamzede açılmalar görülebilir. Bu tarz durumlarda gamze estetiği uygulaması yenilenebilir yada yanakları çok dolgun olan kişilerde sonradan gamze de açılma görülebildiği için öncelikle hollywood yanağı estetiği önerilir ardından gamze uygulaması yapılması önerilir.

Ağrım olur mu?

Gamze estetiği uygulaması uygulama esnasında , sonrasında ağrı oluşturan bir prosedür değildir. Ağır oluşsa dahi basit ağrı kesicilerle bu ağrı durdurulabilir.

İşe hemen döner miyim ?

Gamze estetiği uygulaması sonrası hemen işe dönülebilir. Sadece lokal anestezi uygulamasının sebebiyet verdiği ağız çevresi uyuşukluğunun düzelmesi beklenir.

Gamze ameliyatı olduğum anlaşılır mı?

İlk 1 hafta 10 gün kadar gamze daha derin yerleşimli olduğu için gamze ameliyatı olduğu anlaşılabilir ancak sonradan gamze bir miktar açılacağı için tamamen kendine ait doğal bir gamze görüntüsü olacağı için gamze estetiği ameliyatı olunduğu anlaşılmaz.

Ameliyat fiyatları nasıl belirlenir ?

Fiyatlar tek taraflı ya da çift taraflı gamze yapılmasına göre değişim göstermektedir.

Eski halime dönebilir miyim ?

Gamze estetiği sonrası çok nadir de olsa gamzenin tamamen açılması ve eskiye dönüş görülebilir. Ancak bu çok nadir görülür. Böyle bir durumla karşılaşıması durumunda gamze estetiği tekrarlanabilir.

Risk var mıdır? Varsa gamze estetiği riskleri nelerdir?

Gamze estetiği her ne kadar lokal anestezi altında yapılan pratik ve küçük bir müdahale olsa da yine de girişimsel bir işlem olduğu için çeşitli riskleri mevcuttur. Operasyon sonrası hematom , enfeksiyon başlıca risklerdir. Bu risklerden korunmak için gamze estetiği operasyonunu yaptırırken uzman doktorlar seçmek gerekmektedir.

Kalça bölgesindeki venüs diğer adıyla bel gamzesi nasıl olur?

Kalça bölgesindeki gamzeler venüs gamzesi olarak da adlandırılırlar. Bunlarda genel itibariyle doğuştan gelir , herhangi bir egzersiz veya sporla bel gamzesi sıfırdan oluşturulamaz ancak estetik cerrahi müdahalelerle kalça bölgesindeki venüs gamzelerini oluşturmak mümkündür. Çeşitli liposuction ve dikiş yöntemleri kullanılarak venüs gamzesi oluşturulabilir

Gamze estetiği genel anestezi ile mi yapılır ?

Gamze estetiği uygulaması genel anestezi altında da , lokal anestezi altında da yapılabilir. Ancak pratik bir uygulama olduğu için genellikle lokal anestezi altında yapılması daha çok tercih edilir.

Minimal operasyon ne demek ?

Kısa süreli küçük kesirlerle yapılan küçük cerrahi müdahalelere minimal operasyon adı verilir. Gamze estetiği bir minimal operasyondur.

Hem erkek hem kadınlarda yapılır mı ?

Gamze estetiği uygulaması hem bayanlara hem erkeklere rahatlıkla uygulanabilen bir cerrahi prosedür.

Uzman ellerde yapılmazsa ne olur ?

Her ne kadar pratik ve kısa süreli bir işlem olsada gamze estetiği de sonuç itibariyle bir cerrahi prosedür. Bu sebeple de yüz anatomisi iyi bilinmeden , cerrahi nosyonu olmadan uygulama yapılması , yüzde kas zedelenmesi , sinir zedelenmesi gibi problemlere yol açabilir.

Aynı zamanda enfeksiyon veya müdahale bölgesinde içe kanama görülebilecek diğer riskler arasındadır.

Benzer Yazılar

Bursa Otel Spa Rezervasyon

Bursa Otel Spa Rezervasyon

Lazer Tedavisi Sonuçları

Lazer Tedavisi Sonuçları

Uzun Ömürlü Protez Saç Uygulamaları  Oscar Hair’de

Uzun Ömürlü Protez Saç Uygulamaları Oscar Hair’de

Acuvue Oasys Lens Çeşitleri ve Modelleri

Acuvue Oasys Lens Çeşitleri ve Modelleri

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.