Kedi Mamalarındaki Büyük Tehlike

Kedi Mamalarındaki Büyük Tehlike

Küçük dostlarımıza popüler markaların mamalarını ve pahalı kumları tercih ederken tehlikenin ne kadar farkındayız? Bildiğimiz, her gün aldığımız kedi mamaları aslında ne kadar güvenilir? Kedilerimizin bayılarak yediği mamalar sandığınız kadar masum olmayabilir. Mama analizi yaparak birçok tehlikeyi önleyebilirsiniz. Herhangi bir markete gittiğinizde kedi maması reyonuna girerseniz karşınıza rengarenk paketlerle süslenmiş birkaç marka çıkacaktır. Avrupa ve Amerika sınırları içerisinde bu markaların sayısı her ne kadar daha fazla olsa da ülkemizde en popüler olan bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda marka tüm alışveriş merkezlerindeki reyonları ele geçirmiş durumda.

Evlerimiz ve sokaktaki canlarımız için satın aldığımız, her gün kedilerimizi beslediğimiz bu mamaların aslında fast food’dan hiçbir farkı olmadığını söylesek, ne yapardınız? Profesyonel kedi maması dediğimizde protein içeriği yüksek, kedinizin günlük besin ve enerji miktarını karşılayan, dengeli yağ oranına sahip bir mama bekleriz. Market maması olarak tabir edilen bazı markalar bu değerleri maalesef karşılamıyor. Mama değerlerini analiz ettiğinizde içinize siniyormuş gibi görünse de içeriğindeki şeker ve tuz miktarı kediler için oldukça zararlıdır. Hele ki renkli kuru mamalar tamamen satış politikasıdır. Renk renk üretilen kuru mamalar, tatlı ve küçük şekillere sahip yavru ve yetişkin kuru mamalarının görüntülerine aldanmayın. Gerçek besin değeri olan ve protein içeriği kaliteli şekilde yüksek olan profesyonel markaları tercih edin.

Veterinerinize danışırsanız size mamalar hakkında detaylıca bilgi verecektir. Pahalı olduğu için satın almak istemediğiniz mamaları es geçmeyin. Pahalı olarak gördüğünüz Premium mamalar daha doyurucu olduğundan (boş içeriğe sahip olmadığından) uzun süre bitmeden kullanılmaktadır. Ucuz olarak aldığınız market mamaları hem kedinizi sağlıksız yapacak hem de fast food ile beslenen bir insan gibi yağ oranı artacaktır. Kedi maması tercihlerinizi çok daha titizlikle yapmanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Tüm bunlar devlet desteği ile!

Tüm bunlar devlet desteği ile!

Haluk Levent sonunda dayanamadı

Haluk Levent sonunda dayanamadı

Tek şart ile kabul etti…

Tek şart ile kabul etti…

BAĞIŞ KUTUSU DOLDU…

BAĞIŞ KUTUSU DOLDU…

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.