TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRAN OLAYDA YENİ GELİŞME!

TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRAN OLAYDA YENİ GELİŞME!

Kaçmaz, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’ye yönelik 6 yaşından itibaren ebeveynlerinin rızası ve onayıyla başlayan sistematik şiddet, iktidarın yıllardır ‘evlilik’ yoluyla çocuk is-tismarını meşrulaştırmaya yönelik girişimlerini hatırlatmaktadır.

“YARGI ÜYELERİNE DERHAL SORUŞTURMA AÇILMALI”

H.K.G.’ya yönelik bu şiddet kamuoyunda bu suçların normalleştirilmesine bir kez daha zemin yapılmak istenebileceği kaygısını büyütmektedir. Ancak bu vakanın üzeri örtülmek istenmiş ve bu sistematik şiddet yıllarca devam etmiştir. Bu nedenle bu suçun failleri gibi bu suçun üzerini örtenlerin de açığa çıkarılması elzemdir. Kovuşturmaya yer olmadığı kararı veren yargı üyelerine derhal soruşturma açılmalı ve davaya hangi yapıların hangi odakların müdahale ettiği derhal açığa çıkarılmalıdır.

“İDDİALAR DOĞRU MUDUR?”

Kaçmaz, 3 bakana yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“1998 doğumlu H.K.G.’nin 29 yaşındaki Kadir İstekli ile 6 yaşındayken imam nikahı ile evlendirildiği, yıllar boyunca Kadir İstekli’nin sistematik biçimde c-ins-el saldırısına maruz kaldığı, H.K.G.’nın Kadir İstekli ile 13 yaşındayken nişanlandırıldığı ve 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapılarak evlendirildiği, 2012 yılında H.K.G.’ya yönelik c-ins-el ist-ism-arın hastanede ortaya çıktığı, 14 yaşındaki H.K.G.’nin ailesi tarafından 17 yaşında olduğunun ifade edildiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bu bilgi ne zaman yargıya intikal etmiştir? İddialarla ilgili Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatma Gümüşel ve cinsel şiddet faili Kadir İstekli hakkında soruşturma yürütülmüş müdür?

“DAVA AÇILMAMIŞ OLMASININ SEBEBİ NEDİR?”

Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin Marangoz ve Kadir İstekli’nin H.K.G.’nin yerine kemik testine 21 yaşındaki bir kadını soktuğu ve bu şekilde evrak düzenlendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bu sebeple Marangoz ve İstekli hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmüş müdür? Bu şekilde evrak düzenleyenler kimlerdir? H.K.G.’nin beyanlarına rağmen iki yıl boyunca şikayetle ilgili dava açılmamış olmasının sebebi nedir? Bu davanın açılmaması için kimler devreye girmiştir? Devreye giren kişiler kimlere talimat vermiştir? Bu kişiler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

“YARGIYA İNTİKAL ETMİŞ KAÇ VAKA VARDIR?”

H.K.G.’nin 30 Kasım 2020’de vücudunda morluklarla İstanbul Anadolu Savcılığı’na gittiği doğru mudur? Bu iddialar doğru ise söz konusu morlukların sebebi Kadir İstekli tarafından şiddete uğramak mıdır? Bu iddia doğru ise bu sebeple İstekli hakkında bir soruşturma başlatılmış mıdır? Son 5 yılda çeşitli cemaat ve vakıflarda c-in-sel istismara uğradığı ileri sürülerek yargıya intikal etmiş kaç vaka vardır? Söz konusu cemaat, vakıf ve kurumlar hangileridir? Bu soruşturmalar ne şekilde sonuçlanmıştır? Türkiye’de son 5 yılda, 18 yaşından küçük kaç çocuk imam nikahı ile evlendirilmiştir? Bu sebeple ci-n-sel istimara uğrayan çocuklara ilişkin yargıya intikal etmiş kaç dava vardır?”

HDP’Lİ VEKİLDEN BOZDAĞ VE YANIK’A SORULAR

Kaçmaz, Bozdağ’a ayrıca “H.K.G.’nin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması olmuş mudur” diye sorarken Yanık’a da ek olarak “H.K.G.’nin maruz kaldığı sistematik şiddete ilişkin dava sürecine bakanlığınız müdahil olmuş mudur? H.K.G.’nin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için bakanlığınızın herhangi bir çalışması olmuş mudur” sorularını yöneltti.

“HABERDAR OLMAMA İHTİMALİ YOK”

HDP’li Ersoy da şu açıklamayı yaptı: “6 yaşındaki çocuk istismara uğrarken Hiranur Vakfı yöneticileri ve müritlerinin bundan haberdar olmama ihtimalinin asla olamayacağını çünkü zaten vakfın yöneticisi bizzat babası Yusuf Ziya Gümüşel’in kendisidir. Hiranur Vakfı çocuğa yönelik istismarın kendileri ile ilgili olmadığını ifade etse de; yapılan soruşturma kapsamında müritlerinden birinin istismar suçunu işleyen, babanın da vakfın onursal başkanı olduğu dikkate alınması gereken bir husustur.

“VAKIF BİRÇOK KURUMLA İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE”

Hiranur Vakfı’nın valiliklerden kaymakamlıklara ve belediye başkanlarına kadar birçok kurumla iş birliği içinde olması ise dikkat çeken başka bir durumdur. Vakfın Şanlıurfa Valiliği ile ortak eğitim çalışmaları yaptığı, valilik ile ortak hareket ederek 300 kadar Suriyeli çocuğun hocaları ile vakfa getirilerek barınma ve eğitim ihtiyaçlarının karşılandığı ifade edilmiştir. Yine vakfın geçen yıl düzenlediği ve ‘icazet töreni’ adını verdiği etkinliğe devlet yetkilileri yoğun katılımda bulunmuş, törende hem Sancaktepe Kaymakamı hem de Sancaktepe Belediye Başkanı yer almış ayrıca Sancaktepe Belediyesi tarafından Maraş’tan vakfa öğrenci taşınmıştır. Vakfın Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim projelerinin bilinmesi, en önemli faaliyet alanının eğitim olması, 7. sınıftan itibaren öğrencilerin kaydını alarak hafızlık dersi vermesi durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha göstermektedir.”
“KAPATILMASI İÇİN TALİMAT VERDİNİZ Mİ?”

Ersoy, Fuat Oktay’a şu soruları sordu:

“Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak, 6 yaşındaki çocukları evlendiren, is-tismarı meşrulaştıran insanların yönetici kademelerde olduğu gerici Hiranur Vakfı’nın kapatılması ve yetkililer hakkında yasal işlemlerin başlatılması için herhangi bir talimat verdiniz mi? Hiranur Vakfının Milli Eğitim Bakanlığı ile ‘iş birliği’ içinde yürüttüğü eğitim projeleri nelerdir? Hangi okullarda bu projeler yürütülmüştür/yürütülmektedir? Vakıf Sancaktepe Valisi, Şanlıurfa Valisi ve Sancaktepe Belediye Başkanı ile hangi yardımlaşmaları gerçekleştirmektedir? Bu faaliyetler idarenin bilgisi dahilinde mi gerçekleşmektedir?

“YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK MI?”

Yöneticilerin dini bir cemaat ile bu kadar içli dışlı olması mülki amir sıfatı ile örtüşmekte midir? Vakfın Suriye’den eğitim amaçlı öğrenci getirmesi konusunda herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır? Getirilen kişilerin hangi konuda eğitildikleri konusunda bir inceleme yapılmış mıdır? Sancaktepe Belediyesi, vakfa ulaşım dışında hangi destekleri sunmaktadır? Bu konuda Sancaktepe Belediyesi hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır?

“NEDEN İLK İHBARDA SORUŞTURMA AÇILMADI”

İsmailağa Cemaati’nin lideri olarak bilinen ve ayrıca Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kı-zını müritlerden biri ile imam n-ikahı ile evlendirmesi çocuğa yönelik ci-n-sel istismar suçu değil midir? Çocuğun beyanına rağmen neden ilk ihbarda soruşturma açılmamıştır? Soruşturma dosyasını kapatan savcı hakkında hangi işlemler yapılmıştır? Kaç çocuk vakıf içerisinde istismara uğramıştır. Bu ve benzeri vakıfların artması ile beraber çocuğa yönelik is-tismar vakalarında artış yaşandığını düşünüyor musunuz?”

“SÜREÇ YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR”

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak tarafımızdan, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ iddiasıyla açılan davaya müdahil olunmuştur. Bakanlığımızca süreç yakından takip edilerek, bundan önce olduğu gibi ilerleyen dönemde de mağdura her türlü hukuksal destek verilecektir.”

Önceki Sayfa Dönmek İçin Tıklayın...

Benzer Yazılar

Tüm bunlar devlet desteği ile!

Tüm bunlar devlet desteği ile!

Haluk Levent sonunda dayanamadı

Haluk Levent sonunda dayanamadı

Tek şart ile kabul etti…

Tek şart ile kabul etti…

BAĞIŞ KUTUSU DOLDU…

BAĞIŞ KUTUSU DOLDU…

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.